Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną    Szkoła Podstawowa w Zamościu, Zamość 14, 63-520 Grabów n/Prosną   

Wersja do druku Ikona drukarki

(2016-06-14) Wycieczka Biskupin-Gniezno.

14 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły wraz opiekunami spędzili czas na pełnej wrażeń wycieczce w Biskupinie i Gnieźnie.
Wizytę w Biskupinie rozpoczęliśmy od warsztatów lepienia z gliny oraz strzelania z łuku i kuszy. Następnie udaliśmy się do muzeum, gdzie oglądaliśmy makiety, obrazy, ekspozycje i przedmioty codziennego użytku. Rozpoznawaliśmy przeznaczenie prymitywnych narzędzi rolniczych, broni, tkanin, ubiorów i glinianych naczyń. Dziewczynkom bardzo podobały się ozdoby noszone przez biskupińskie kobiety, zwłaszcza bransolety i naszyjniki. Szczególne poruszenie wzbudziły obrzędy pogrzebowe mieszkańców Biskupina, a przede wszystkim palenie zmarłych na stosie i zbieranie spopielonych szczątków do urn.
Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Biskupina do Gąsowa.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Nasz przewodnik oprowadził nas po słynnej Katedrze Gnieźnieńskiej, w której zobaczyliśmy m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Tam też wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których ukazano historię życia św. Wojciecha.
Wycieczka nasza nie polegała jednak wyłącznie na edukowaniu uczniów - był też czas na zabawę i drobne szaleństwa jakimi były harce na placu zabaw, lody oraz zakup pamiątek.
Wyjazd był bardzo udany, pogoda nam dopisała i humory również, a przede wszystkim przywieźliśmy dużo wiedzy.