Szkoła Podstawowa w Zamościu
Zamość 14, 63-520 Grabów nad Prosną
woj. wielkopolskie

Dowiedz się więcej

  (2021-04-19)W hołdzie bohaterom powstania w getcie warszawskim – akcja "Żonkile"

Żonkile są symbolem pamięci o powstaniu, które wybuchło w warszawskim getcie 19 kwietnia 1943. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Następnie w ramach uczenia powstania, składał je pod pomnikiem bohaterów getta.

Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Nasza szkoła włącza się w akcję społeczno– edukacyjną ,,Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim po raz pierwszy. Zaważyły względy edukacyjne, a także zainteresowania naszych uczniów związane z tematyką II wojny światowej. W ramach działań upamiętniających 78. rocznicę wybuchu powstania została przeprowadzona lekcja historii na podstawie materiałów dostarczonych przez Muzeum Polin, uczniowie obejrzeli również film „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Chwila zadumy, rozmowa, pięknie przedstawiona historia sprawiła, że połączyła nas pamięć ... i żonkile.Szkoła Podstawowa w Zamościu 2019